Kanser Hastaları Nasıl Beslenmeli

0 1

Çağımızın vebası kanser.  Günümüzün korkulu kabusu olan kanser , genç  yaşlı , kadın , erkek bir çok kişinin yakalanabileceği hastalıklar dan. Günümüz de sık görülmesinin nedeni , kalıtsal durum, beslenme şekli, hormonlu besinler, sigara , alkol gibi nedenleri gösterebiliriz.

Kanser türleri ne olursa olsun erken teşhis ile tedavi edilen bir hastalık olsa da, tıbbın çaresiz kaldığı durumlar da olabiliyor. Bu noktada hastalar, hasta yakınları kanser illetinden kurtulmanın yollarını arıyor. İnternet ortamın da kanser , ve kanserden korunmanın yolları, kanser hastalarının dikkat etmesi gerekenler hakkın da sayısız makale bulabilirsiniz. Biz bu yazımız da kanser hastalarının nasıl beslenmesi gerektiği hakkın da bilgiler vereceğiz.

Öncelikle unutulmamalıdır ki her hastalığın başı stres . Kanser hastaları mutlak surette moralini yüksek tutmalı  ve stresten ozak durmalıdır. Kanserin en büyük ilacı moraldir. Pozitif düşünerek olumlamalar yapın ve iyleşeceğinize inanın. Sizi üzen geren tüm olumsuzluklar dan uzak durun.. Sigara ve alkol kullanıyorsanız bu kötü alışkanlıklardan kurtulun. Günde en az 1 saat yürüyüş yapın.

Kanser hastalarının düzenli ve sağlıklı beslenmesi gerekiyor. Bu yüzden besinlerinizin organik olmasına dikkat edin. Besinlerin yıkamasın dan pişirme süresine göre her ayrıntıya dikkat edin . Hekiminizin önerdiği şekil de beslenin.

Kanser hastaların da beslenmenin önemini belirttik. Yasaklar listesini hekiminiz mutlaka önerecektir. Biz neler den uzak kalmanız gerektiğini belirtilim. Alkol , cola gibi içecekler den uzak durun.  Yemeğinizi azar azar  günde 5-6 öğün yiyiniz. Yediklerinizi uzun çiğneyiniz. Yeeklerde tuz tüketimin de ölçülü olunuz. Sütten uzak durunuz akat yoğurdu bol tüketebilirsiniz. Mevsim dışı sebze ve meyve tüketimin den uzak durunuz. Hamur işi tatlılar yerine süt ürünlerin den yapılan tatlıları tercih ediniz..

Kızartma türü ağır yemeklerden uzak durun. Kahve tüketmektan uzak durunuz. Narenciye türü içecekleri tüketmeye özen gösteriniz. Bol miktar da marul ve marul salatası tüketiniz. Bunun yanısıra dere otu  tüketiniz. Turşu , salamura , salam,sucuk sosis  gibi şarküteri ürünlerin den uzak durunuz.  Bu saydığımız öneriler Sayın Prof. Dr. İbrahim saraçoğlunun tavsiyeleri. Bu önerileri dikkate alarak kanser illetini alt etmek mümkün.. Sağlıklı günler diliyoruz..

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.