Böbrek Hastalıklarının Belirtileri

0 1

Aşağıdaki belirtilerden muzdaripseniz gerekli kan ve idrar tahlillerinin yapılması için doktorunuza başvurmalısınız. Ancak bu belirtilerin hepsi sadece böbrek hastalıkları ile ilişkin değildir.

 İdrarda değişiklik: Gece uykunuzdan uyanıp tuvalete gittiğinizde idrarınızın köpüklü ve kabarcıklı olduğuna şahit olabilirsiniz, daha sık ya da daha az miktarlarda idrar ihtiyacınız olabilir. İdrarınız çok açık renkli ya da koyu renkli de olabilir.

 Şişkinlik: Böbrekleriniz sağlıklı çalışmadığında vücutta ödem oluşmaktadır. Bu durum bacaklarda, ellerde ve yüzde şişkinliğe sebep olmaktadır.

Ağızda metalik tat: Kanda atık miktarı yükseldiğinde besinlerin tadı da değişir ve ağızda kötü kokular oluşabilir. Gün boyunca ağızda kötü bir tat söz konusudur ve fırçalayarak, gargara yaparak ya da sakız çiğneyerek giderilemez.

Halsizlik: Kanda yeterli oksijen üretilemediği ve toksinlerin biriktiği durumlarda halsizlik, yorgunluk ve nefes darlığı yaşanmaktadır.

Sırt ağrısı: Sırtın alt kısmında yanda vücudun yan taraflarında rahatsızlık, batma veya hatta kramp görülebilir. Ağrı bazen bacaklara da yayılabilir. Hasta zamanla ciddi şekilde artan sırt ağrılarından şikayetçi olurken ağrıların dayanılmaz hale geldiğini söylemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.