Alkali Diyeti Nedir

0 1

‘’Power of Hydrogen’’ olarak açılımı yapılan pH terimi bir çözeltinin asit ya da baz derecesini belirleyen bir ölçü birimidir. İnsan vücudunun normal pH sı 7,4 dür. Yani alkalidir. Ph değeri 0-6 arasında olan çözeltilerin asit, 7 değerinde olan çözeltilerin nötr 8-14 arasında olan çözeltilerin baz olduğu bilgisini hatırladıktan sonra insan vücudunun normal pH sını alkali olduğu anlaşılmaktadır.

Alkali diyeti insan vücudunun pHsına uygun besinler ve su ile beslenme prensibine dayanır. Alkali değerlerdeki gıda ürünleri tüketilerek vücudun doğal dengesinin korunmasının daha kolay olduğu savunulmaktadır. Asidik besinlerin metabolizmayı yavaşlattığı ve zayıflamayı engellediği savunulmaktadır. Vücudun asidik gıdalara da ihtiyacı olduğu bilindiğinden alkali diyetinde besinlerin %80 inin alkali %20 sinin asidik besinlerden oluşmasına özen gösterilmektedir.

Taze balık, avokado, Hindistan cevizi, domates, ıspanak, börülce, brokoli, bamya gibi sebzelerin çoğu alkali besinler iken et, peynir, süt gibi hayvansal proteinler, tavuk, yumurta, mısır, bal, şeker, kahve, çay, un asidik gıdalar arasında yer alır.

Alkali diyetinde tüketilen suyun da alkali ph değerinde olması önerilmektedir. Alkali su günlük tüketilmesi gerekli 2 litre suyun içine 1 kaşık karbonat eklenerek elde edilir. Su tüketilmeye başlamadan önce taneler eriyene kadar çözelti iyice karıştırılmalıdır.

Ancak hiçbir diyet tek başına mucizevî değildir. Yaşamda en önemlisi dengeyi sağlamaktır.

‘’Okunu hedeften öteye atan okçu, okunu hedefe ulaştıramayan okçudan daha başarılı değildir.’’Montaigne

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.